110 voltů je víc než dost

17.03.2019

Co se elektriky týká, je to tady tak trochu elec-tricky. Myslim, že srdce nejednoho bezpečnostního technika svázanyho evropskejma normama a pravidlama by tu puklo, jak po zásahu bleskem. Vždycky jsem si myslel, že co se běžnejch rozvodů elektřiny týka, nejsem uplnej retard. Kabely jsem zasekával do železobetonu, dostal ránu vod vejtahu, stopoval ve starym baráku kam vedou "mrtvý" vodiče a vyhodil pojistky v celym bloku, postavil si doma elektrolyzér a vyráběl chlór a jednou jsem dokonce zapojil třífázovej sporák, aniž bychom vyhořeli. To co je ovšem k vidění tady v tý Américe, to mě vobčas dovede vyvíst z konceptu.

Tady v tý Américe maj v barácích jen 110 V, takže to jakože neni tolik nebezpečný a tim se asi říděj, protože na to jdou vcelku beze strachu. Elektrika je tu vedená vzduchem, na křivejch dřevěnejch stožárech. Překrejvající se změti různejch drátů vedoucích buhví kam, často od nikud nikam, jsou pospojovaný všelijakejma plastovejma krabičkama, vedou z nich odbočky, kroutěj se do klubíček a občas jen tak visej do prostoru. Neni to všechno jenom elektrika samotná, ale taky různý kabelovky, ty internety, a vsadim boty, že některý kabely jsou jen pro parádu. Kdysi mě tenhle chaos fascinoval v Thajsku a rozhodně jsem nečekal, že ho najdu tady...

V práci přišla nějaká kontrola bezpečnosti (těhotná do chemický laborky) a řekla, že sušárna nemůže bejt zapojená do prodlužovačky, takže jsme ji museli přestěhovat blíž k zásuvce. Absolutně chaotickou změť kabelů a prodlužovaček, který napájej dvě HPLC, hmoťák a nějaký ty volejový vývěvy, nebrala vůbec v potaz.

Protože tu maj jen těch 110 V a je to teda tak bezpečný, tak nepotřebujou pořádný zásuvky. Český jsou v porovnání fakt fortelný. Tady neni žádnej překryv a vidlice drží v zásuvce často dost volně. Když je mírně povytažená, nebyl by žádnej velkej problém dotknout se živýho vodiče.

V obou ložnicích máme na zdi tři vypínače. Jeden ovládá světlo, druhej stropní větrák, kterej se ještě ovládá šňůrkovym vypínačem, a třetí ovládá pulku zásuvek, takže když chcete svítit, ale ne větrat, nebo větrat, ale ne svítit, nebo svítit malou lampičkou do zásuvky a větrat, nebo... Těch kombinací je fakt hodně. V kuchyni/obejváku máme celkem šest různejch světelnejch okruhů a čtyry z nich jsou schodišťáky. Už tu bydlíme víc jak dva roky a pořád jsme zmatený. Vypadá to tu vobčas, jako bychom měli diskotéku.

A taky tu máme nejspíš duchy. Onehdá se z ničeho nic vypnula televize a dvd přehrávač. Zkoumám vo co jde a jsou mrtvý všechny zásuvky v obejváku. Zkoušel jsem jističe, ale ty nebyl vypadlý a nepomohlo je procvakat. Napsal jsem teda majiteli, že průser, že se něco stalo s elektrikou. No a jeho rada zněla ať prej vytáhnu (vypnutej!) jukebox ze zásuvky (jo, máme doma jukebox, trhněte si). Udělal jsem to a vono to fakt pomohlo. Pozdějc se ovšem zásuvkovej výpadek opakoval, ačkoliv jukebox byl vypojenej. Chvilku nám to trvalo, ale nakonec jsme ten rébus vyřešili. Zase jsme jukebox zapojili do zásuvky... Z dalších testů vyplynulo, že to nemusí bejt nutně jukebox, ale jakejkoliv spotřebič, zapnutej, nebo vypnutej. Když dojde k výpadku, stačí podle potřeby zapojit, nebo vypojit. Jestli mi tohle někdo vysvetlí, budu rád, protože mi to fakt nejde na rozum. Ale když se kouknu z vokna na to klubo drátů, co plandá z toho nakloněnýho kandelábru, kterej v podstate visí na drátech co od něj vedou k sousednímu baráku, tak mě to vlastně ani moc nepřekvapuje.